Aktualności

Diagnoza w praktyce psychologicznej

14-15 wrzesień 2018 kolejna edycja Konferencji Diagnoza w praktyce psychologicznej informacja ukaże się wkrótce!

Najbliższe warsztaty

  Jeżeli jesteś zainteresowany udziałem w szkoleniu/warsztacie, ale nie wiesz jak się do nas zgłosić zapraszamy TUTAJ lub za pośrednictwem formularza!!!              

III SYMPOZJUM

O SYMPOZJUM

Sympozjum „Psychologia a psychoterapia” jest cykliczną imprezą współorganizowaną przez Wydziały Psychologii: Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju Uniwersytetu SWPS.
W dniach 18-19 marca 2016 odbyła się III edycja sympozjum pod tytułem „ Osobowość i temperament a psychoterapia”.


      Zasadniczym celem sympozjum było przyjrzenie się zagadnieniom związanym ze zmianami zachodzącymi pod wpływem psychoterapii z perspektywy wiedzy o temperamencie i mechanizmach osobowościowych badanych na gruncie psychologii podstawowej.  
PROGRAM SYMPOZJUM

Sympozjum będzie składało się z sesji poświęconych konkretnym tematom dotyczącym  temperamentu i osobowości w psychoterapii. Każda sesja będzie składała się z dwóch części:

 

 • części pierwsza – prezentacje naukowców i psychoterapeutów dotyczące określonego w sesji tematu oraz
 • części druga – moderowany panel dyskusyjny między uczestnikami sesji.

sympozjum1sympozjum2

Przechwytywaniesympozjum4

 

*Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia zmian w treści programu

 

Szczegółowy program sympozjum dostępny jest również na stronie internetowej

program III sympozjum "psychologia a psychoterapia"
KOMITET PROGRAMOWY I ORGANIZACYJNY

Komitet Programowy:

 • Przewodnicząca Komitet:
  • profesor dr ha. Ewa Trzebińska (Uniwersytet SWPS)
 • członkowie Komitetu:
  • dr hab. Jadwiga Małgorzata Rakowska (Uniwersytet Warszawski)
  • dr hab. Mirosława Huflejt-Łukasik (Uniwersytet Warszawski)
  • mgr Maja Filipiak (Uniwersytet SWPS)

Komitet Organizacyjny:

 • Przewodnicząca Komitetu:
  • Maja Filipiak (Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju oraz Wydział Psychologii Uniwersytetu SWPS)
 • członkowie Komitetu:
  • Ewa Trzebińska (Uniwersytet SWPS) – Przewodnicząca Komitetu
  • Jadwiga Małgorzata Rakowska (Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego)
  • Mirosława Huflejt-Łukasik (Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego)
  • Lidia Pacholec (Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju Uniwersytetu SWPS)
  • Monika Tarnowska (Wydział Psychologii oraz Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju Uniwersytetu SWPS)

 

 


PATRONAT

 

patronat


MIEJSCE I KONTAKT

Gmach Uniwersytetu SWPS
Ul. Grochowska 19/31, 03 – 815 Warszawa
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

I sympozjum

I Sympozjum z cyklu PSYCHOLOGIA I PSYCHOTERAPIA pt. „Mechanizmy i zjawiska psychoterapii w świetle badań psychologicznych"

14 i 15 października odbyło się w siedzibie SWPS pierwsze sympozjum naukowe z cyklu Psychologia i Psychoterapia zorganizowane przez Akademickie Centrum Psychoterapii oraz Instytut Psychologii Klinicznej SWPS, wraz z Katedrą Psychopatologii i Psychoterapii oraz Akademickim Ośrodkiem Psychoterapii Wydziału Psychologii UW.

Celem sympozjum była refleksja nad możliwością wykorzystania w psychoterapii wiedzy z różnych dziedzin psychologii, jak psychologia poznawcza, emocji, osobowości, społeczna, rozwojowa, która dotyczy mechanizmów zmiany funkcjonowania.

Na sympozjum przyjęto nową formułę wystąpień – dyskusja w parach między naukowcem a klinicystą. Zarówno tematyka jak i forma wystąpień spotkały się z dużym zainteresowaniem i przychylnym przyjęciem uczestników.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Sympozjum i zapraszamy do udziału za rok w II sympozjum z cyklu Psychologia i Psychoterapia.

II sympozjum

II sympozjum naukowe z cyklu „Psychologia i psychoterapia" pt. „Psychiczne mechanizmy zmian w psychoterapii" odbyło się 16-17 listopada 2012 r. w siedzibie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, przy ul. Dobrej 56/66, w Sali 316

Cel sympozjum

Celem sympozjum było identyfikowanie tych obszarów wiedzy naukowej z różnych dziedzin psychologii, która ma potencjalne zastosowanie w psychoterapii i sposobów jej wykorzystania w psychoterapii.

Formuła wystąpień

Zaproponowaną formą była dyskusja między naukowcami posiadającymi wiedzę z badań naukowych i psychoterapeutami reprezentującymi doświadczenie praktyczne. Dyskusja została podzielona na dwie części i była prowadzona w następującej konwencji.

Pierwsza część dyskusji polegała na wymianie poglądów w małych (3-4-osobowych) zespołach naukowców i praktyków omawiających specyficzne zagadnienie, gdzie jedna z osób była w roli moderatora odpowiedzialnego za przebieg dyskusji.

Druga część dyskusji polegała na wymianie poglądów między uczestnikami sympozjum (przysłuchującymi się w pierwszej części dyskusji) i naukowcami oraz praktykami (biorącymi udział w pierwszej części dyskusji).

Zaproponowaliśmy tematy dyskusji i 3-osobowy skład zespołów (w programie poniżej). Zaprosiliśmy praktyków – psychoterapeutów do włączenia się do dyskusji w tych zespołach jako czwarty członek zespołu oraz wszystkich zainteresowanych problematyką sympozjum do włączenia się do dyskusji podczas drugiej części dyskusji małego zespołu dyskusyjnego, jak i podczas dyskusji kończących oba dni sympozjum.

Komitet merytoryczny i organizacyjny

 • dr hab. prof. SWPS Ewa Trzebińska - Instytut Psychologii Klinicznej SWPS
 • dr hab. Jadwiga Rakowska - Katedra Psychopatologii i Psychoterapii Wydziału Psychologii UW, Akademicki Ośrodek Psychoterapii
 • dr hab. Mirosława Huflejt-Łukasik - Katedra Psychopatologii i Psychoterapii Wydziału Psychologii UW
 • mgr Maja Filipiak - Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju SWPS, Instytut Psychologii Klinicznej SWPS
 • mgr Krzysztof Krawczyk - Katedra Psychopatologii i Psychoterapii Wydziału Psychologii UW

pdf ico Program sympozjum - Dzień I >>

pdf ico Program sympozjum - Dzień II >>

Warto wiedzieć

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next
I Ogólnopolska Konferencja "Diagnoza w praktyce psychologicznej"

I Ogólnopolska Konferencja "Diagnoz…

  W dniach 16-17 marca 2017 roku w Warszawie odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu "Diagnoza w praktyce psychologicznej". Tematem konferencji organizowanej przez Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju, oraz Uniwersytet SWPS była "współczesna praktyka diagnostyczna- osiągnięcia i wyzwania".   Celem konferencji była wspólna refleksja i wymiana doświadczeń na temat aktualnego dorobku w...

Read more
36 Kongres PTP

36 Kongres PTP

  W terminie 21-24 września 2017r. w Gdańsku odbędzie się 36 kongres Polskiego Towarzystwa Psychologicznego pod tytułem "Psychologia dla zdrowia osoby i społeczeństwa".   W załączonym linku znajdują się szczegułowe informacje.

Read more

Profesjonalizacja zawodu psychologa

Aktualnie na świecie rozwija się nurt profesjonalizacji zawodu psychologa, który znajduje odzwierciedlenie w kształcie certyfikatów powstających zarówno w Europie (Lunt, 2011; Freeman i Steyaert, 2011) jak i w Ameryce Północnej (Belar, 2009). W oparciu o ideę kompetencji profesjonalnych w USA sformułowano odpowiednie opisy kompetencji psychologicznych (Kaslow, 2004), modele ich nauczania...

Read more

Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju SWPS

Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju (APCIR) SWPS to nowoczesny ośrodek, w skład którego wchodzi placówka medyczna świadcząca pomoc psychologiczną oraz ośrodek szkoleniowy-rozwojowy.  Świadczymy usługi psychologiczne na najwyższym poziomie, w oparciu o najlepsze standardy. Dzięki ścisłej współpracy z Wydziałem Psychologii SWPS - nasi pracownicy mają bieżący dostęp do najnowszej naukowej wiedzy z...

Read more