Aktualności

Diagnoza w praktyce psychologicznej

14-15 wrzesień 2018 kolejna edycja Konferencji Diagnoza w praktyce psychologicznej informacja ukaże się wkrótce!

Najbliższe warsztaty

  Jeżeli jesteś zainteresowany udziałem w szkoleniu/warsztacie, ale nie wiesz jak się do nas zgłosić zapraszamy TUTAJ lub za pośrednictwem formularza!!!              

Wywiad systemowy z parą

Praca psychoterapeutyczna z parami wyrosła z psychoterapii rodzin i prowadzona jest na świecie od ponad 50-ciu lat. Diagnozowanie problemów par jest szczególnie złożone dla psychologów wykształconych w duchu myślenia o patologii jednostki.

Jednym z największych wyzwań w tej pracy jest przełączanie się terapeuty na myślenie o procesach zachodzących pomiędzy ludźmi, a nie wewnątrz ich. Terapia i diagnostyka par ewoluuje w ogromnym tempie, nierzadko będąc w awangardzie ruchów psychoterapeutycznych. Podczas warsztatu zaprezentowane będą najważniejsze kategorie diagnostyczne dla par i rodzin, występujące szkołach terapii rodzin takie jak granice rodzinne, triangulacje, pat komunikacyjny, role i mity rodzinne, itp. Najwięcej czasu poświęcone zostanie natomiast na zjawiska naistotniejsze podczas pierwszej konsutlacji, takie jak: zasady neutralności i specyfika budowania kontaktu z parą, myślenie cyrkularne terapeuty, równoważenie motywacji systemu do konsultacji, budowanie systemowych celów terapeutycznych dla pary. Warsztat prowadzony będzie w podejściu konstrukcjonizmu społecznego, będącym jednym z najnowszych podejść w terapii par i rodzin.

Cel warsztatu:

Zapoznanie się z celami, zasadami, sposobami prowadzenia pierwszej konsultacji w psychoterapii par, a także ze sposobem formułowania wniosków diagnostycznych z konsultacji pary. Proponowane ćwiczenia zobrazują specyfikę myślenia i działania terapeuty podczas pierwszego kontaktu z parą.

Korzyści z udziału w warsztacie:

 • zapoznanie się ze specyfiką myślenia diagnostycznego o parze, opartego na rozumieniu psychologicznych zjawisk występujacych w systemach, a nie w jednostce;
 • zapoznanie się ze specyfiką działania terapeuty w kontakcie z więcej niż jednym klientem naraz;
 • umiejętność budowania pytań diagnostycznych skierowanych do par i rodzin;
 • praktyczne wskazania dotyczące specyficznego działania terapeuty w kontakcie z parą.

Forma warsztatu:

 • ćwiczenia grupowe, oparte o odgrywanie scenek;
 • analiza przykładowych sesji diagnostycznych z parami;
 • mini-wykłady dotyczące myślenia systemowego;
 • dyskusje dotyczące specyfiki konsultowania par.

Prowadzący:

Bartosz Zalewskidr Bartosz Zalewski - Katedra Diagnozy Psychologicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej

 

 

 

 

 

Terminy i miejsca warsztatów:

termin ukaże się wkrótce

 

Koszt udziału w warsztacie:

informacja ukaże się wkrótce

Literatura cytowana

Chrząstowski, S., de Barbaro, B. (2011). Postmodernistyczne inspiracje w psychoterapii, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. (Wprowadzenie)

Namysłowska, I. (2000). Terapia rodzin, Warszawa: Instytut Psychiatrii i Neurologii.

 

Skuteczność naszych warsztatów - Wywiad systemowy z parą

Poniżej przedstawiamy wykres prezentujący opinie na temat warsztatu "Wywiad systemowy z parą" wyrażone za pomocą anonimowej ankiety przez uczestników majowego warsztatu przeprowadzonego w Warszawie:

Bez tytułuwywadzpara05.2016

 

Wybrane komentarze uczestników:

 • "profesjonalne przygotowanie warsztatu. Prowadzący bardzo dobrze przygotowany merytorycznie, z dużym doświadczeniem klinicznym"
 • "ciekawe systemowe spojrzenie na wywiad z parą"
 • "wysoki poziom i forma warsztatów i praca na przykładach co czyni te zajęcia bardzo cennymi"

 


 

 

Poniżej przedstawiamy wykres prezentujący opinie na temat warsztatu "Wywiad systemowy z parą" wyrażone za pomocą anonimowej ankiety przez uczestników listopadowego warsztatu przeprowadzonego w SWPS w Poznaniu.

poznanwywiads

 

 

Wybrane komentarze uczestników:

"Wzbogaca wiedzę, szczególnie można polecić terapeutom w trakcie szkolenia (bez względu na nurt)."

"Bardzo interesujące studia przypadków pozwalające na uporządkowanie wyobrażeń na temat praktycznego zastosowania wiedzy teoretycznej wyniesionej z zajęć na uczelni."

"Warsztat warty polecenia, godny uwagi temat, otwarty, kompetentny prowadzący."

"Warsztat pouczający, trener zadbał o część teoretyczną i praktyczną. Bardzo ciekawie i długo rozpracowywaliśmy każdy przypadek."

"Warto było na nim być - pokazał mi systemową pracę terapeutyczną w sposób wyrazisty, dzięki czemu utwierdziłam się w przekonaniu, że systemowa terapia to jest to co chcę robić."

 

 

Poniżej przedstawiamy wykres prezentujący opinie na temat warsztatu "Wywiad systemowy z parą" wyrażone za pomocą anonimowej ankiety przez uczestników majowego warsztatu.

wywiad sys.wykres

Wybrane komentarze uczestników:

"Wart zaproponowania innym."

"Praktyczny i interesujący"

"Cenna wiedz, możliowość analizowania przypadków z autentycznych sesji terapeutycznych."

"Jeżeli ktoś jest zainteresowany terapią systemową to jest to zdecydowanie miejsce, gdzie można dotknąć jak to funkcjonuje i na czym polega. Pan Bartosz jest specjalistą, który potrafi zainteresować i przekazać wiedzę w sposób klarowny i spójny, co tym bardziej czyni ten warsztat wartym by go odbyć."

"Bardzo dobrze prowadzone zajęcia, dobrze przygotowane merytorycznie. Zajęcia dawały szansę wykorzystania nabytej wiedzy podczas rozważanych przypadków."

"Ciekawy, prowadzony z dużym wyczuciem. Wartościowe- zapis realnych sesji terapeutycznych i szczegółowe omawianie. umiejętne łączenie teorii z praktyką."

 

Warto wiedzieć

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next
I Ogólnopolska Konferencja "Diagnoza w praktyce psychologicznej"

I Ogólnopolska Konferencja "Diagnoz…

  W dniach 16-17 marca 2017 roku w Warszawie odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu "Diagnoza w praktyce psychologicznej". Tematem konferencji organizowanej przez Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju, oraz Uniwersytet SWPS była "współczesna praktyka diagnostyczna- osiągnięcia i wyzwania".   Celem konferencji była wspólna refleksja i wymiana doświadczeń na temat aktualnego dorobku w...

Read more
36 Kongres PTP

36 Kongres PTP

  W terminie 21-24 września 2017r. w Gdańsku odbędzie się 36 kongres Polskiego Towarzystwa Psychologicznego pod tytułem "Psychologia dla zdrowia osoby i społeczeństwa".   W załączonym linku znajdują się szczegułowe informacje.

Read more

Profesjonalizacja zawodu psychologa

Aktualnie na świecie rozwija się nurt profesjonalizacji zawodu psychologa, który znajduje odzwierciedlenie w kształcie certyfikatów powstających zarówno w Europie (Lunt, 2011; Freeman i Steyaert, 2011) jak i w Ameryce Północnej (Belar, 2009). W oparciu o ideę kompetencji profesjonalnych w USA sformułowano odpowiednie opisy kompetencji psychologicznych (Kaslow, 2004), modele ich nauczania...

Read more

Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju SWPS

Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju (APCIR) SWPS to nowoczesny ośrodek, w skład którego wchodzi placówka medyczna świadcząca pomoc psychologiczną oraz ośrodek szkoleniowy-rozwojowy.  Świadczymy usługi psychologiczne na najwyższym poziomie, w oparciu o najlepsze standardy. Dzięki ścisłej współpracy z Wydziałem Psychologii SWPS - nasi pracownicy mają bieżący dostęp do najnowszej naukowej wiedzy z...

Read more