Aktualności

Diagnoza w praktyce psychologicznej

14-15 wrzesień 2018 kolejna edycja Konferencji Diagnoza w praktyce psychologicznej informacja ukaże się wkrótce!

Najbliższe warsztaty

  Jeżeli jesteś zainteresowany udziałem w szkoleniu/warsztacie, ale nie wiesz jak się do nas zgłosić zapraszamy TUTAJ lub za pośrednictwem formularza!!!              

Focusing - praca z ciałem w terapii skoncentrowanej na kliencie

Focusing to proces terapeutyczny polegający na ogniskowaniu nieosądzającej uwagi na wewnętrznej wiedzy, która jest bezpośrednio odczuwalna w organizmie ale trudna do ujęcia słowami. Ma on na celu wspieranie w lepszym rozumieniu własnej sytuacji, docieraniu do potrzeb i ich zaspokajaniu. Dokonuje się to dzięki położeniu nacisku na werbalizację świeżego, bieżącego i odczuwalnego w ciele doświadczenia, które jest za każdym razem inne.


Metoda została opracowana przez Eugena Gendlina, współpracownika Carla Rogersa na Uniwersytecie w Chicago, na podstawie obserwacji tego, jak osoby robiące postępy w terapii wykorzystują w tym celu świadomość ciała.  Gendlin podkreśla, że nie wynalazł ani nie odkrył niczego nowego. Opracował jedynie pewien model w celu nauczenia koncentrowania uwagi na doświadczeniu tych, którzy sami z siebie tego nie robią. Tym samym focusing stał się pierwszą „techniką” stosowaną i akceptowaną przez terapeutów praktykujących w podejściu skoncentrowanym na osobie.

Dla Kogo?

Warsztat skierowany jest dla studentów psychologii i pedagogiki, wolontariuszy i pracowników organizacji zajmujących się wsparciem psychologicznym jak również dla psychoterapeutów.

Cele warsztatu:

Przedstawienie focusingu jako postawy i jako techniki: podstawy teoretyczne pracy z wewnętrznym doświadczeniem wg. Eugena Gendlina i Mii Leijssen
Zajęcia praktyczne: doświadczenie procesu focusingowego  zarówno od strony osoby pracującej nad sobą jak i osoby pomagającej

Korzyści z udziału w warsztacie:

Studenci i absolwenci psychologii myślący o szkoleniu psychoterapeutycznym i związaną z tym kwestią wyboru nurtu, mogą doświadczyć pracy w typowo humanistycznym, empatycznym, skoncentrowanym na doświadczeniach organizmicznych wydaniu.
Osoby zajmujące się szeroko rozumianym wsparciem psychologicznym zyskają dodatkową możliwość pogłębienia kontaktu i niesienia ulgi w cierpieniu.
Focusing jest również ciekawą propozycją zarówno dla początkujących jak i doświadczonych terapeutów. Ci z nich, którzy do tej pory nie włączali do swojej praktyki interwencji związanych z doświadczaniem ciała a zauważyli taką potrzebę, dostają coś, co jest technicznie proste, przejrzyste i uniwersalne. Osoby pracujące już doświadczeniowo otrzymują „narzędzie” niedyrektywne, szanujące autonomię klienta oraz dobrze się sprawdzające również z osobami, które są raczej przytłoczone emocjami i impulsami niż zablokowane czy odcięte.

UWAGA: Sam warsztat jest jedynie wprowadzeniem umożliwiającym dalszą naukę na grupie ćwiczeniowej i w parach focusingowych. Jego przejście nie jest wystarczające do skutecznej pracy ze sobą i innymi.

Termin warsztatu

Koszt warsztatu:

Prowadzący:

Dariusz Tkaczyk (ur. 1972) jest psychoterapeutą pracującym w podejściu humanistycznym-doświadczeniowym. Zajmuje się psychoterapią indywidualną i grupową dorosłych. Prowadzi warsztaty i treningi związane z rozwojem umiejętności terapeutycznych. Posiada certyfikaty wydane przez Focusing Institute w Nowym Jorku:

 • Certified Focusing-Oriented Psychotherapist (FOT)
 • Certified Focusing Trainer (FT)

Literatura:

 • Eugene Gendlin: „Focusing”, Bantam Books, 2007
 • Eugene Gendlin: „Focusing – Oriented Psychotherapy. A Manual of Experiential Method”, Guilford Press, 1996
 • www.focusing.org
 • www.focusingresources.com

 

Skuteczność naszych warsztatów- Focusing

poniżej przedstawiamywykres prezentujący opinie na temat warsztatu prowadzonego w lutym, przez Pana Dariusza Tkaczyka.

 

 

 wykres focusing02.2016

 Wybrane komentarze uczestników

 • "Super! za krótki :)"
 • "Warty, z pewnością polecę znajomym. Bardzo wartościowy ze względów praktycznych "
 • "Bardzo ciekawy warsztat, metoda pomocna, otwierająca, bardzo dobra forma przedstawienia ułatwiająca uczenie się."

 

 

 

 

Warto wiedzieć

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next
I Ogólnopolska Konferencja "Diagnoza w praktyce psychologicznej"

I Ogólnopolska Konferencja "Diagnoz…

  W dniach 16-17 marca 2017 roku w Warszawie odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu "Diagnoza w praktyce psychologicznej". Tematem konferencji organizowanej przez Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju, oraz Uniwersytet SWPS była "współczesna praktyka diagnostyczna- osiągnięcia i wyzwania".   Celem konferencji była wspólna refleksja i wymiana doświadczeń na temat aktualnego dorobku w...

Read more
36 Kongres PTP

36 Kongres PTP

  W terminie 21-24 września 2017r. w Gdańsku odbędzie się 36 kongres Polskiego Towarzystwa Psychologicznego pod tytułem "Psychologia dla zdrowia osoby i społeczeństwa".   W załączonym linku znajdują się szczegułowe informacje.

Read more

Profesjonalizacja zawodu psychologa

Aktualnie na świecie rozwija się nurt profesjonalizacji zawodu psychologa, który znajduje odzwierciedlenie w kształcie certyfikatów powstających zarówno w Europie (Lunt, 2011; Freeman i Steyaert, 2011) jak i w Ameryce Północnej (Belar, 2009). W oparciu o ideę kompetencji profesjonalnych w USA sformułowano odpowiednie opisy kompetencji psychologicznych (Kaslow, 2004), modele ich nauczania...

Read more

Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju SWPS

Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju (APCIR) SWPS to nowoczesny ośrodek, w skład którego wchodzi placówka medyczna świadcząca pomoc psychologiczną oraz ośrodek szkoleniowy-rozwojowy.  Świadczymy usługi psychologiczne na najwyższym poziomie, w oparciu o najlepsze standardy. Dzięki ścisłej współpracy z Wydziałem Psychologii SWPS - nasi pracownicy mają bieżący dostęp do najnowszej naukowej wiedzy z...

Read more